Activități

Activitățile descrise mai jos sunt gândite de o echipă de specialiști în domeniul educational și LGBT. Ele sunt concepute în asa fel încăt orice elev din România, indiferente de mediul din care provine, să le poată derula, alături de colegii săi.

[vc_row][vc_column width=”1/1″]Activitățile descrise mai jos sunt gândite de o echipă de specialiști în domeniul educational și LGBT. Ele sunt concepute în asa fel încăt orice elev din România, indiferente de mediul din care provine, să le poată derula, alături de colegii săi.

Toate activitățile sunt create pentru a se încadra în timpul alocat unei ore școlare – 50 de minute.

Înainte de începe, asigură-te că:

 • Ai sprijin din partea unui cadru didactic pentru a derula activitatea.

Discută cu unul dintre profesorii tăi pentru a include în ora sa o activitate. Multți profesori sunt deschiși și doritori să combată bullying-ul deci nu ezita să discuți deschis despre această propunere – cel mai probabil o să fii felicitate pentru inițiativa ta! Cele mai bune opțiuni sunt: ora de dirigenție, orele de limbă modernă (engelză, franceză, spaniolă, italiană, etc.), psihologie, filozofie, limba română dar și alte materii pot să fie relevante. Nu uita să propui și profesorilor cu care ai ore opționale sau să organizezi activitatea în cadrul unui cerc extrașcolar!

 • Ai discutat cu prietenii și colegii tăi și ați stabilit împreună o activitate.

Cele mai bune initiative sunt cele la care lucrează un grup de persoane. Poți avea alături de tine încă doi colegi sau mai mulți care să te ajute în activitatea ta! Alegeți și pregătiți împreună una sau mai multe activități!

 • Postează un poster anti-bullying!

Vrem să vă ajutăm să implementați activitatea! Avem mai multe materiale pe tema bullying-ului pe care le putem transmite dacă ne anunțați din timp! Avem 3 postere A3 pe care le putem transmite. Discutați unde este cel mai bun loc pentru a le posta: în clasă sau, daca aveți permisiunea liceului, pe hol, în curte, la avizier, la biliotecă sau la cabinetul de coniliere psihologică! NU UITA! Dă-ne de veste despre ce activitate derulezi și ce postere vrei să inclusi în liceul tău!

 • Ne-ai dat de veste ca implementezi o activitate!

Vrem să vă ajutăm să implementați activitatea! Putem să vă transmitem materiale pentru a vă susține activitatea cu materiale!

Rezultatele activității pot să fie incluse și înafara clasei voastre! Aflați dacă putetți să publicați rezultatele activității voastre pe site-ul liceului sau în revista școlii. Chiar dacă nu reușiți să le publicați acolo, puteți oricând să postaâi pe Facebook, Twitter, Youtube, Blogger sau orice altă rețea de socializare!

 

Iată câteva sugestii de activități ușor de implementat:

 

[/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_accordion icons_position=”to-left”][vc_accordion_tab title=”Hai la film!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Alături de colegii tăi, alege un film sau mai multe clipuri Youtube și discutați-le! Încearcă să lași timp suficient pentru că toți din clasă să îl discute și limitează timpul de vizionare la 20 de minute.

De ce ai nevoie?

 • Un film scurt sau o selecție de clipuri
 • Proiector sau un laptop, orice este potrivit pentru spațiul tău
 • Sistem de sunet

 

Deschide tu discuția! Întreabă-ți colegii ce părere au despre film:

 1. a) Care este experiență personajului LGBT?
 2. b) Cum interationeaza el cu restul personajelor?
 3. c) Cum interacționează restul personajelor cu el?
 4. d) Ne-am regăsit vreodată în situația în care se află vreunul dintre personaje?
 5. e) Dacă ai intră în film, ce rol ai avea? Cum ai schimbă filmul?
 6. f) Cunoaștem și alte personaje LGBT din alte filme sau seriale?

 

Nu știi ce să alegi? Iată câteva idei:

 

Vreau sa stiu cum e

2012, RO

5’00”

Clip creat de persoane LGBT din România privind experiențele și dorințele comunității https://www.youtube.com/watch?v=wrlr9Km_g9E
Coming Out Day

2013, RO

4’46”

Poveştile de viaţă ale celor care şi-au făcut coming out-ul constituie istoria vie a comunităţii LGBTQ, mărturisind despre curajul de a fi noi înşine într-o lume de multe ori ostilă. https://www.youtube.com/watch?v=BvgJRAK6b7U
Gay în România

2006, RO

25’42”

Primul documentar privind comunitate LGBT, difuzat de TVR https://www.youtube.com/watch?v=ACF3sQdf-C0
Ruben

2012, NL (subtitrari in EN)

14’29”

Scurtmetrajul olandez discută despre experiența de bullying a unui tânăr la liceu, Ruben. Este un film perfect pentru a discuta nu doar despre cum diferiți colegi interacționează cu un coleg gay, dar și despre cum familia joacă un rol important. https://www.youtube.com/watch?v=fqvwBnHj0RI
Caged (Uitgesproken)

2012, NL (subtitrari in EN)

13’14”

Un alt scurtmetraj olandez ce pune în prim plan experiența unui tânăr gay și cum acesta este acceptat de cel mai bun prieten de-al sau. https://www.youtube.com/watch?v=cz6KN3TY7lI
It gets better Un scurtmetraj american ce prezintă povestea a doi tineri gay din perspectiva presiunii grupului și a coming-outului https://www.youtube.com/watch?v=wlJJaTc3ncc

 

 

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 10-30 elevi ⌚ 50 de minute ⚝ Clasă, laborator de informatică, bibliotecă, birou consiliere psihologică & Dirigenție, limbă modernă, optional, cerc extrașcolar, altele

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Transmite un mesaj!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Alături de colegii tăi, discutați care credeți să sunt problemele pe care un elev LGBT le întâmpină în liceul vostru. Gândiți-va cu ce probleme se confruntă – poate că el sau ea este evitată de anumiți colegi sau profesori sau este atacat(ă) verbal sau fizic; primește note mai mici din partea anumitor profesori sau simte presiunea că trebuie să se schimbe, să “fie ca ceilalti”. Gândiți-vă unde se simte cel mai puțin în siguranță: în clasă, pe hol, în fața liceului sau în curte?

Creați mai multe mesaje pe foi A4 sau A5 prin care să vă exprimați sprijinul pentru ei! Lipiți-l în clasă sau, dacă aveți permisiunea, pe hol sau în curtea liceului.

Asigurați-vă că posterul vostru:

 • Transmite un mesaj de sprijin
 • Creează o discuție legată de tolerantă
 • Nu incită la violentă

Nu uita! Bullyingul are loc și online! Dacă vreți, postați mesajul de susținere online! Puteți posta orice de la un status, o poză cu posterul vostru sau chiar voi, ca și clasă sau grup de prieteni, alături de posterul creat. Nu uitați să folosiți hashtag-ul #0bullying

Și nu uită: te poți inspira din posterele noastre pentru a îți creă mesajul!

 

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 5-30 elevi ⌚ 30 de minute ⚝ Clasă, laborator de informatică, bibliotecă, birou consiliere psihologică, hol & Dirigenție, limbă modernă, optional, cerc extrașcolar, altele

 

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Citește o carte!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Există mulți autori LGBT, atât în literatura universală cât și în literatura românească. Găsește preferatul tău și impărtașește din viața și opera sa colegilor tăi. Câteva nume bune de la care poți să începi sunt: Oscar Wilde, Lord Byron, Virginia Woolf, Walt Whitman, Herman Melville, Somerset Maugham, Marcel Proust, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, Michel Foucault, Truman Capote, T. S. Eliot, Emily Dickinson, Chuck Palahniuk sau Platon.

În literatura română regăsim fie autori LGBT fie autori care au abordat teme LGBT în scrierile lor. Câteva exemple notabile sunt:

 1. Mateiu Caragiale, Remember (1921) și Craii de Curtea-Veche (1929)
 2. Ionel Teodoreanu, La Medeleni (1925-1927)
 3. Panait Istrati, Povestirile lui Adrian Zograffi, 1923)
 4. Max Blecher, Întâmplări în irealitatea imediată (1936)
 5. Eugen Barbu, Princepele (1969)
 6. Mircea Cărtărescu, Travesti (1994)
 7. Cecilia Ștefănescu, Legături bolnăvicioase (2002)
 8. Adrian Schiop, pe bune/pe invers (2004) și Zero grade Kelvin (2009), Soldatii (2013)
 9. Ion Negoițescu, Straja dragonilor (1994).
 10. Petre Sirin, Castele in Spania (2013)
 11. Adrian Telespan, Cimitirul (2013)
 12. Oana Heller, La inceput a fost minciuna (2014)

 

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 5-30 elevi ⌚ 50 de minute ⚝ Clasă, bibliotecă & Dirigenție, limbă modernă, optional, cerc extrașcolar, altele

 

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Tineți o prezentare!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Dacă vreți să aflați cât mai multe despre mari persoanlități LGBT, acesta este exercițiul pentru clasa voastră! Lucrați în echipe de 2-3 persoane și adunați cât mai multe informații despre o personalitate LGBT. Alegeți în clasă câte 1 personalitate pe echipă și la următoarea oră, prezentați în 2-3 minute ce ați aflat despre aceasta. Câteva sugestii bune sunt:

 

Harvey Milk Activist LGBT Sappho Poeta
Alexandru cel Mare Conducator militar Sir Ian McKellen Actor
Michelangelo Artist Adam Lambert Artist
Alan Turing Matematician Pyotr Ilyich Tchaikovsky Artist
Leonardo da Vinci Artist Petru cel Mare Conducator militar
Oscar Wilde Scriitor Francis Bacon Scriitor, om de stat
Janis Joplin Artista Frida Kahlo Artista
Keith Haring Pictor Andy Warhol Pictor
J. Edgar Hoover Presedinte SUA Caitlyn Jenner Atleta
Portia de Rossi Actrita Neil Patrick Harris Actor
Jim Parsons Actor Laverne Cox Actrita

 

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 15-30 elevi ⌚ 50 de minute ⚝ Clasă, laborator de informatică, bibliotecă, birou consiliere psihologică & Dirigenție, limbă modernă, optional, cerc extrașcolar, altele

.[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Mergi la biblioteca!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Biblioteca este un loc plin de informații, inclusiv pe teme LGBT. Împreună cu câțiva colegi, mergi și discută cu echipa de la Biblioteca voastră și roagă-i să vă ajute să faceți o listă cu cărțile cu tematică LGBT. Puteți să căutați cărți scrise de autori LGBT sau care au personaje LGBT, dar și cărți de istorie, drepturile omului, psihologie etc. Publicați lista ori la recepția bibliotecii sau pe site-ul liceului.

Dacă echipă de la Bibliotecă va da permisiunea, puteți să creați și un raft pe temă LGBT. Gândiți-va ce alte cărți ar putea să fie adăugate raftului – poate le găsiți în rândul colegilor sau profesorilor voștri!

Dacă echipă de la Bibliotecă nu va da permisiunea să create un raft LGBT, create voi unul în clasă voastră! Puteți să împrumutați cărțile găsite de la Bibliotecă sau să aduceți câteva volume de acasă. Încurajați colegii și din alte clase să vina să împrumute cărți și aflați ce impresie le-a făcut volumul împrumutat!

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 5-10 elevi ⌚ 30 de minute ⚝ Clasă, bibliotecă & cerc extrașcolar

 

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Ia un interviu!” tooltip_position=”left” tooltip_action=”hover”][vc_column_text css_animation=”right-to-left”]Aflați mai multe despre experiențele tinerilor LGBT de la consilierul sau psihologul școlii! Este o ocazie minunată de a afla mai multe despre activitatea sa și depre cum se poate crea un spațiu mai sigur pentru elevii LGBT în liceul vostru.

Stabiliți o întâlnire cu consilierul sau psihologul școlii și prezentați propunerea unui interviu. Puteți să intebați orice; iată niște propuneri:

 1. Ce înseamnă să fii LGBT?
 2. Câte persoane LGBT există?
 3. A lucrat cu tineri LGBT în liceu?
 4. Care sunt provocările pe care aceștia le întâmpina?
 5. Ce putem face că să facem liceul nostrum/clasă noastră un loc sigur pentru ei?

Puteți oricând să discutați și cu alte persoane din liceul vostru pentru a afla opiniile lor – colegi, profesori, părinți dar și persoane din exteriorul liceului.

Redactati interviul sub forma unui articol și publicați-l în revista liceului sau a clasei. Nu uitați, puteți să îl publicați și pe site-ul școlii sau pe grupul de facebook!

Număr elevi Durată activitate Unde are loc activitatea La ce materie
☺ 5-10 elevi ⌚ 30 de minute ⚝ birou consiliere psihologică & cerc extrașcolar

 

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][/vc_accordion][/vc_column][/vc_row]

[footer]

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©[current-year] KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?